Skandynawia dla każdego

Styl skandynawski od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością.

Nic zresztą dziwnego, ponieważ jest niezwykle estetyczny, przestronny, a przy tym tani. Warto więc poświęcić mu więcej uwagi i sprawdzić, czym się wyróżnia, z jakimi korzyściami się wiąże oraz jakie są jego nieodłączne elementy. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze założenia estetyki skandynawskiej i wskazać, że niekoniecznie dominują w niej chłodne, ascetyczne wnętrza.

Minimalizm

Minimalizm to jedna z najważniejszych cech stylu skandynawskiego, która wyróżnia go od innych estetyk, m.in. od organicznego stylu industrialnego (loftowego), obfitego w dodatki stylu rustykalnego czy eleganckiego i stawiającego na (kontrolowany) przepych stylu glamour. Wariant skandynawski wyróżnia się oszczędną aranżacją wnętrz i prostymi formami, rezygnując tym samym z przesadnej ornamentyki. Ma być schludnie, lekko oraz uniwersalnie. Nie znaczy to jednak, że trzeba wyeliminować ozdoby – wręcz przeciwnie, te stanowią bardzo ważny element omawianej estetyki. Chodzi jednak o to, aby były one niewymuszone, przyjemne dla oka i dopasowane do kolorów, które dominują we wnętrzach. Wszystko powinno być spójne.

Źródło: https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/styl-skandynawski/1210/

Funkcjonalność

Spójne, ale również – a nawet przede wszystkim – funkcjonalne. W stylu skandynawskim chodzi głównie o to, aby był on ładny i praktyczny. Każdy element musi być tu uzasadniony pod kątem zastosowania, a meble powinny być lekkie, wygodne w użytkowaniu oraz łatwe w czyszczeniu. Dobrze sprawdzą się tutaj meble aluminiowe ozdobione wzorzystymi poduszkami. Pamiętajcie, że estetyka skandynawska lubi geometryczne formy, dlatego tego typu poduszki dekoracyjne będą świetnym rozwiązaniem.

Naturalność

Pomimo tego, że styl skandynawski definiowany jest przede wszystkim przez hasło „nowoczesność”, jego nieodłącznym elementem jest naturalność. Co więcej, naturalność rozumiana bardzo szeroko – począwszy od stosowanych materiałów i tkanin, kończąc na ozdobach. Jeśli mowa o tych pierwszych, najlepiej sprawdzą się drewno, metal oraz kamień. W przypadku tych drugich ogromne znaczenie mają rośliny, które wprowadzą do mieszkania dużo świeżości, a także takie tkaniny, jak bawełna i len.

Źródło: https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/styl-skandynawski/1210/

Kolorystyka

Twierdzenie, zgodnie z którym styl skandynawski to przede wszystkim smutne kolory, jest na szczęście mitem. Co prawda, estetyka ta lubi sterylną biel, ale przełamaną ciekawymi, niebanalnymi akcentami. Biały kolor będzie rewelacyjnie kontrastował z intensywną czerwienią oraz butelkową zielenią. Odpowiednie będą tutaj też pastele, np. różowe i miętowe. Skandynawski styl lubi również barwę żółtą i wszelkie odcienie szarości – od jasnych do wyrazistych, ciemnych. Naturalność dodatków i mebli podkreśli natomiast ciepły, głęboki brąz. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od tego, czy lubimy akcenty łagodne, czy raczej wyraziste, odważne.

Jak więc widać, styl skandynawski – pomimo tego, że nieustannie modny – nie jest trudny do wprowadzenia w domową przestrzeń i nie jest też drogi. Liczy się przede wszystkim pomysł oraz umiejętne łączenie poszczególnych elementów. Najważniejsza jest kreatywność oraz… powściągliwość w dobieraniu dodatków.

Podziel się w social media!

Dodaj komentarz

dziesięć − siedem =